top of page

Blog

  • Yazarın fotoğrafıMirey Yuhay

Çiğ Beslenme (Raw Food)

Güncelleme tarihi: 13 May 2018

Cildiniz pırıl pırıl ve kadife gibi olsun istiyor musunuz ?

Gözleriniz canlı ışıl ışıl baksın istiyor musunuz ?

Yorgun ve halsiz hissetmemek fit ve enerjik olmak istiyor musunuz ?

Dengeli ve düzenli bir şekilde kilo vermek,

Kilo verme ihtiyacınız yoksa vücudunuz ideal şekline girsin istiyor musunuz ?

Yeme ve tatlı krizleriniz, aşermeleriniz bitsin istiyor musunuz ?

Daha iyimser ve dengeli bir ruh haliniz olsun istiyor musunuz ?

Zihniniz daha açık ve net olsun istiyor musunuz ?

Daha huzurlu ve deliksiz uyumak istiyor musunuz ?

Hergün tuvalete kolayca çıkmak istiyor musunuz ?

Her daim genç kalmak istiyor musunuz ?

Alerjilerinizden kurtulmak istiyor musunuz ?

Kan şekerinizi dengelemek istiyor musunuz ?

Vücudunuz toksinlerden arınsın istiyor musunuz ?

Hayatınıza yeni ve farklı bir varlık enerjisi katmak istiyor musunuz ?O zaman bu etkileri yaşamak için işe sadece 7 gün Raw Food yiyerek başlayabilirsiniz.


Raw Food’u “çiğ beslenme” veya “canlı gıdalarla beslenme” olarak da adlandırabiliriz. Yani yiyecekleri pişirmeden, işlenmiş hale getirmeden, genetik yapısını değiştirmeden, içine katkı maddeleri (kimyasal gübreler, hormonlar) katmadan yaratıldıkları orijinal şekliyle organik ve canlı bir şekilde tüketmek. Canlı yani içindeki vitamin, mineral, enzim gibi besin değerlerini kaybetmeden.


Yiyecekleri 48 C derecenin üzerinde pişirdiğimizde aslında içindeki faydalı birçok şeyi (özellikle enzimler) öldürüyoruz. Mesela bunu yemek tarifi verirken şu söylemden kolayca algılayabiliriz. “Soğanı yağda iyice öldürüyorsun” Yani bütün o güzel kokusu yakıcılığı gidiyor. Halbuki soğan çiğ haliyle doğal antibiyotik etkisi yapmaktadır. Enzimler sindirimimiz için çok önemli. Gıdaların içindeki enzimler pişirince ölüyor, kendi midemizdeki enzimler toksik şartlar sebebiyle azalıyor. Böylece sindirim işlemi olması gerekenden çok daha uzun ve zorlu bir hal alıyor. Sonucunda da gaz ve şişkinlik problemleri popülasyonun oldukça yüksek bir bölümünde görülüyor. Halbuki enzim zengini yiyecekler yediğimizde sindirim işlemi kolayca tamamlanır ve vucudun buna harcayacağı vakit ve enerji kendimize kalır, daha dinç hissederiz. Ne yersek oyuz. Canlı gıdalar yediğimizde enerjimiz de daha canlı olacaktır. Hamur yerseniz hamur gibi olursunuz.


New York Times yazarlardından Michael Pollan diyor ki sağlıklı olmak için 3 temel öğe var; yemek yiyin yemek benzeri (mesela dondurma) şeyler değil, çok yemeyin ve çoklukla da sebze yiyin. Çiğ beslenme ile bunu kolayca ve rahatlıkla sağlayabilirsiniz.


Her zaman aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek deliliktir demiş Einstein. Dolayısı ile her zamankinden farklı sonuçlar elde etmek istiyorsanız bugün yaptıklarınızı sorgulamak ve dengeli bir şekilde yavaş yavaş değiştirmeniz gerekecek.

Peki Bu Beslenmede Neler Yenebilir İçilebilir?

Öncelikle nelerin olmadığını söyleyelim; hayvansal proteinler (et,süt ve deniz ürünleri), hamur işleri unlu mamüller (un, pilav, makarna, ekmek, gluten), şeker, margarin türü yağlar.


Neler var; sebzeler, yeşil yapraklı sebzeler (pazı-ıspanak-roka- semizotu vb.), meyve, yemiş (badem, fındık, ceviz vb.) baklagil (maş fasülyesi, mercimek, fasülye vb.) ve filizleri, baharatlar (kimyon, zencefil vs.), otlar (maydanoz, fesleğen, dereotu vs.)


Et-süt tüketmezsem proteinimi kalsiyumu nereden alacağım?

Çiğ beslenmede bitkisel proteinleri kullanıyoruz. Burada özellikle filizlendirme çok önemli. Baklagilleri (özellikle küçük taneli olan mercimek, maş fasülyesi vb.) 16 saat suda bırakıp sonra 2 gün de ıslak/nemli tuttuğumuzda yanlarından minik filizler çıkıyor yani bu baklagiller canlanıyor ve içlerindeki besin değeri Hippocrates Health Institute’ten Dr. Brian Clement’in de ifade ettiği gibi 10-35 kata kadar artıyor.


Ayrıca bademde de ciddi oranda kalsiyum ve protein var. Karalahana ve benzeri yeşilliklerde, susamda ciddi anlamda kalsiyum var !


Spirulina

Deniz yosunu takviyesi de %50 oranında bitkisel protein içermektedir.


Şeker

Şeker ihtiyacımızı kuru meyvelerle (hurma, kuru kayısı, kuru incir vb.) gideriyoruz. Ayrıca Agave de kullanılabilir.


Detox Etkisi

Çiğ beslenme vücutta bir detoks etkisi yaratacaktır vücuda herhangi bir işlenmiş ve ambalajlı yiyecek girmediği ve daha alkali beslenmiş olacağımız için. Bunu hayatımızda belli sıklıklarla dönem dönem detoks gibi tekrarlayabiliriz. Öneriler haftada 1 gün, her ay 1 hafta, 10 gün, 14 gün, 1 ay, 40 gün ne kadar isterseniz.


Koyu Yeşillikler

İçerdikleri yüksek klorofil oranıyla vücudumuzu alkalize etmek / temizlemek arındırmak için en mükemmel besinler. Bunlardan en hızlı faydalanmanın yolu yeşil bir içecekten geçiyor. Pazı, ıspanak, roka, kereviz sapı salatalık limonu juicer’dan geçirin. İsterseniz yarım elma ve brokoli ile zencefil de ekleyebilirsiniz.


Toksik Yiyecekler

Toksik düşüncelere de sebep oluyor. Bu yüzden temiz işlenmemiş doğal yiyecekler yediğinizde ruh haliniz de daha huzurlu ve pozitif olacaktır. Bu konuda kendinizi mutlaka gözlemleyin.


Aşermeler yine katkı maddeli toksik ve pişmiş yiyeceklerin şeker üretmesinden kaynaklanır. Çiğ beslenme ile aşermeleriniz ortadan kalkacaktır.


Sık Sorulan Sorular:

1- Sürekli %100 çiğ beslenmek zorunda mıyız?

Hayır değilsiniz ancak ne kadar yüksek oranda hayatınıza katarsanız o kadar yukarıdaki faydaları yaşarsınız. Bu kişinin seçimine kalmıştır. Başlangıçta bunu hayatınıza daha düşük oranlarda katıp sonradan yükseltebilirsiniz. %30-40 çiğ %60-70 pişmişten idealinde %20 pişmiş- %80 çiğe kadar gelebilirsiniz. Dolayısıyla bu durum canlı beslenmeyi gözünüzde daha uygulanabilir kılacaktır. Kendinizdeki değişimleri fark ettikçe oranı yükseltmek isteyeceksiniz.

Sosyal ortamlarda, seyahatlerde yani kontrol edemediğiniz ortamlarda bu durum bozulsa da sonrasında yine devam edebilirsiniz.


2- Sushi yiyebilir miyiz?

Çiğ beslenme derken et bunun içine girmiyor. İlk akla gelen sushi ve sachimi oluyor ancak bunlar çiğ beslenmeye uygun değil. Sushi içindeki pirinç de pişmiş olduğu için uygun değil.Temel Birkaç Tarif

Süt yerine badem sütü veya havuç suyu kullanabiliyorsunuz. Badem sütünü nerden mi bulacaksınız ? Kendiniz yapacaksınız çok basit 5 dk sürüyor. Çiğ bademleri bir gece suda bekletip 3 bardak su ile blenderda karıştırdıktan sonra bir tülbent veya kumaştan süzdüğünüzde bembeyaz ipeksi çok lezzetli bir süt elde ediyorsunuz. İnek sütünden 2 kat daha fazla kalsiyum var. Aynı zamanda harika bir protein kaynağı. 3 gün buzdolabında tutabiliyorsunuz.


Yoğurt yerine avokadoyu – soğan, sarımsak, maydanoz vb. baharat otla karıştırarak - daha kremamsı bir sos olarak kullanabiliyorsunuz.


Pirinç yerine karnıbaharı blender’dan geçirip sushi ve yalancı dolmada iç harcı olarak kullanabiliyorsunuz.


Mesela canınız tatlı çektiğinde kakao, hurma (bir gece suda bekletilmiş), tarçın ve avokadoyu karıştırıp toplar halinde Hindistan cevizine bulayarak çikolata topları yapabilirsiniz.


Atıştırmalık olarak yine badem, ceviz ve fındık (çiğ ve bir gece suda bekletilerek) tek başlarına, kuru meyve veya taze meyvelerle kombine edilerek yenebilir. Gün içinde acıktıkça, seyahatlerde, arabanızda, ofisinizde vb. bulundurursanız acıktığınızda zararlı alternatiflerden uzak kalmış olursunuz.


Gece tv karşısında taze salsa sos (domates, soğan, acı biber, sarımsak, maydanoz ve biraz zeytinyağı karışımı) veya avokado sos yapıp salatalık, havuç, karnabahar, brokoli gibi sebzeleri dip sos olarak banıp keyifle yiyebiliriz.


Sos olarak zeytinyağı-sarımsak-fesleğen–limon en sağlıklı kombinasyonlardan bir örnek.


Çok çok ince kesilmiş kabak dilimlerini üzerine pesto sos ile (fesleğen, çam fıstığı, sarımsak, zeytinyağını blenderdan geçirerek) spaghetti niyetine yiyebilirsiniz.


Yemiş püreleri ile dürüm ve dolma hazırlayabilirsiniz. Nasıl mı ? Çiğ badem, ceviz ve fındığı bir gece suda bekletip blenderden geçirerek içlerine mesela biraz zeytinyağı, sarımsak, fesleğen, kırmızı biber, kurutulmuş domates, nane katarak yine karıştırdığınızda harika bir badem püre elde ediyorsunuz. Bunu ister salatanıza karıştırabilir veya yeşil pazı/ıspanak roka yapraklarına sararak dürüm gibi yiyebilir veya kırmızı-sarı-yeşil biberin içini doldurup dolma yapabilirsiniz ! ☺


Gerekli Aletler

Raw beslenmeye geçecekseniz mutlaka bir juicer ve blender’a da ihtiyaç duyacaksınız.

Dhydrater bu beslenme biçiminin 48 derece altında kurutan fırınıdır. Bu sayede çok değişik tarife imza atılabilir. Bu fırında ekmek yerine geçen değişik krakerler, krepler ve farklı tatlılar da üretilebilir. Ancak dehydrater’ım yok diye üzülmeyin. her zaman yiyecekleri kendi içlerindeki taze sıvıları ile tüketmek daha makbüldür.


SAF BOX ve SAF restaurant (www.safbox.com.tr www.safrestaurants.com)

“Ben bu çiğ beslenmeyi nasıl yapacağım ? Sürekli salata mı yiyeceğim ?” gibi sorularla kafanızı meşgul etmeyin.

Biz The LifeCo olarak bu çiğ beslenme tavsiyelerimizi hayata geçirebilmeniz için SAF restaurant’ları açtık. Şu anda sadece Londra’da faaliyet gösteriyoruz.

Restaurant’larımızın menüsünü hazırlayan şefimiz Chad Sarno da 16 yaşında astım rahatsızlığını çiğ beslenme ile tedavi edip kendini bu işe adayan ve birçok Hollywood starına yemek hazırlamış bir kişidir. Birçok Hollywood starı her zaman %100 olmasa da dönem dönem bu tarz beslenmeyi uyguluyorlar. Yoksa nasıl bu kadar diri, canlı, parlak ve genç kalabilirler ?

Bir de hayatınızı daha da kolaylaştırmak için her gün istediğiniz adrese gönderilmek üzere tüm bunları pratik bir kutuda birleştirdik; SAF BOX

6 öğün yemek (ara atıştırmalıkları ile) ve gıda takviyeleri (metabolizma hızlandırıcı, sindirim enzimi ve probiyotik) içinde, hiçbir katkı maddesi olmadan hazırlanan sağlıklı ve lezzetli yiyecekler hiçbir alışveriş, yemek hazırlama, bulaşık, kalori hesabı gibi dertleri olmadan tüketilebilir.

İçindeki değişik türdeki krakerler – pizza kraker, kaju kraker, domatesli kraker, mısır kraker vb – ekmek ihtiyacı yerine salataların yanında yemekle birlikte kutunun içindeki diğer yemeklerle birlikte seyahatlerde yanınıza da alabilirsiniz.


Bu konuda daha geniş detaylı bilgi almak isterseniz önerebileceğimiz diğer web siteleri ve filmler:

Bir süredir çiğ beslenen insanları araştırın internetten veya şanslıysanız yakın çevrenizden…göreceksiniz ki yaşam enerjileri, gözlerindeki ışık, ciltleri ve duruşları çok farklı ve çarpıcı gelecektir.


www.hippocratesinst.org - %100 organik çiğ beslenme, yeşil içecek ve çim suyu bazlı programları ile kanser tedavisine destek uygulamaktadır.

www.rawfamily.com adresinden Victoria Boutenko ve ailesinin çiğ ve yeşil beslenme ile nasıl diyabet ve astım gibi hastalıklardan kurtulduklarını ve çok değişik yeşil içecek tariflerini bulabilirsiniz.

www.rawfoodrecipes.com adresinde birbirinden basit, şık, pratik ve sağlıklı yemek tarifi var.


Simply Raw – Reversing Diabetes in 30 days filminde diyabet hastası 5-6 kişiyi bir kampa alıp 1 ay boyunca %100 organik ve canlı yiyecekler ile beslediklerinde hepsinin diyabeti iyileşiyor. Insülini ve ilaçları bırakıyorlar.


Food Matters filminde çiğ beslenmeyi ilaç yerine bir tedavi olarak kullanılabileceği anlatılıyor.


İdeal Sağlık İçin Canlı Besinler – Hippocrates Health Institute Dr Brian Clement’in kitabı

114 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page