top of page

Blog

 • Yazarın fotoğrafıMirey Yuhay

Yeşil detoks şifa verir

Güncelleme tarihi: 14 May 2018

Koyu yeşil sebzelerin suyunu içerek yapılan yeşil detoks vücudu arındırıyor.

Evet, yanlış okumadınız detoksun yeşili de var… Sizlere anlatmak istediğim bu gizli kalmış mucize…


Yeşil detoks, kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik. Temelde koyu yeşillerin sularını içerek uygulanan bir tür arınma. Ispanak, pazı, roka, maydanoz, fesleğen, dereotu, kereviz sapı, kara lahana gibi yeşilliklerden sevdiklerinizi karıştırarak, kalın demetler halinde meyve suyu sıkacağınızdan geçirip, içine biraz limon kattığınızda yemyeşil harika lezzette bir içecek çıkıyor. Hatta belki biraz zencefil de ekleyebilirsiniz. İçeceği biraz seyreltmek için salatalık suyu da kullanabilirsiniz.

Bunu günde 2-3 kere içebilirsiniz. Çok hoşunuza gitmezse biraz da yeşil elma suyu ekleyebilirsiniz.


Yeşil içecek içmenin size ne faydası var? 

Green for Life kitabının yazarı Victoria Boutenko hasta olan eşi ve kızını iyileştirmek için ne yapabilirim diye araştırırken çiğ beslenmeyi (raw food) keşfediyor. 3 ay sonra kızı ve eşi iyileşiyor ve 7 sene çiğ gıda ile besleniyorlar. 7 senenin sonunda yine biraz enerji düşmesi yaşanıyor ve kadın tekrar başlıyor araştırmaya, nedir beslenmelerindeki eksiklik diye. Yeşilliklerin suyunu sıkıp, meyve suları ile karıştırarak ideal karışımı buluyor ve ailenin enerjisi tavana vuruyor. Bu içecekleri işe götürdüğünde iş arkadaşları da içmeye başlıyor ve hepsinin rahatsızlıkları iyileşmeye başlıyor. (Benim yaşadığım tecrübede, 13 gün yeşil sıvı detoksu yaptıktan sonra başımda sonradan çıkmış olan et beni yok oldu. Düşünün bu kadar etkili bir arınma…)


Yeşil içecekler vücuda nasıl fayda sağlıyor?

Sıvı Orucu Sindirimi durduruyoruz. Sindirim durunca vücut bununla uğraşmıyor ve enerjiniz size kalıyor. Bir et yemeği 6-8 saat, sebze yemeği 1-2 saat, karbonhidrat yemeği 3-4 saat ve meyve yarım saatte sindiriliyor. Düşünün ki bunu her gün en az 3 kere, aylarca ve yıllarca yapıyorsunuz.  Oksijen - Enerji Öncelikle koyu yeşillerin içinde çok yüksek oranda klorofil var. Klorofil bizim kanımızda oksijen taşıma görevi gören hemoglobin ile bir molekül farkla aynı yapıda (Zayıflamada PH Mucizesi adlı kitaba bakınız). Dolayısı, bu yeşillerden içtikçe kanımızın oksijen taşıma kapasitesi artıyor. Oksijen vücutta daha alkali bir ortam ve daha çok enerji demektir. Kanser hücreleri asidik ortamda çoğalabiliyor alkali ortamda değil.  Lif Yeşillerin içinde yüksek oranda lif var ve lifli yeşilliklerin suyu yüksek miktarda kalsiyum, magnezyum ve demir içerir.  Kilo verme Yeşil detoks sıvı orucu şeklinde uygulandığında 1 haftada ortalama kadınlara 4-6 erkeklere 6-8 kilo verdirebiliyor. (Tabii ki yaş, boy, kilo, metabolizma, genetik, cinsiyet vs. durumlarına göre istisnalar olabilir.) Yaz için hala kilo veremedim diye düşünmeyin, 1 haftada yeşil detoks ile hafifleyebilirsiniz.  İçeceklerinizi hazırlarken Kullandığınız ürünler organik olsun. Mutlaka bu konuyu araştırın derim. Hormonlu yemekten kızlar 10 yaşında regl olmaya başladılar, erkeklerde göğüs oluşmaya başladı.  Ne yersek O’yuz. Tatsız tuzsuz saman gibi hormonlu şeyler yiyince maalesef hücreler asla doymuyor ve hem fiziksel hem duygusal bazda hiçbir zaman doymayan sürekli arayışta, aç ve mutsuz insanlar haline geliyoruz. Susayan birine su dışında her şeyi öneriyoruz; ayran, meyve suyu, asitli içecekler, kahve vs. Oysa o susuzluğu doyuracak olan tek şey su. Sonuçta organik ve sezonunda yenen ürünler ile beslendiğinizde hücreler tam anlamıyla doyuyor ve yemeğe daha az ihtiyaç duyuyorsunuz.Yeşil Detoks Nasıl Yapılır?

Yeşil detoks, koyu yeşillerin sularını içerek uygulanan bir tür arınma. Ispanak, pazı, roka, maydanoz, fesleğen, dereotu, kereviz sapı, karalahana gibi yeşilliklerden sevdiklerinizi karıştırarak, kalın demetler halinde meyve suyu sıkacağınızdan geçirip içine de biraz limon kattığınızda yemyeşil harika lezzette bir içecek çıkıyor. Hatta belki biraz zencefil de ekleyebilirsiniz. İçeceği biraz seyreltmek için salatalık suyu da kullanabilirsiniz. Bunu günde 2-3 kere içebilirsiniz. Çok hoşunuza gitmezse biraz da yeşil elma suyu ekleyebilirsiniz. Yeşil Detoksu Nasıl Yapabilirsiniz?  Bu yeşil içeceklerden günde 5 adet içip yanı sıra 1 meyve suyu (elma, limon zencefil harika oluyor), 2 probiyotik (iyi bakteri kabızlık, gaz şişkinlik önleyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici) ve Yeşil Zincir (54 adet içerikten oluşan demir, kalsiyum A ve C vitamini desteği) ile desteklediğinizde zımba gibi oluyorsunuz. Ayrıca, gün içinde sevdiğiniz tüm sebze, baharat ve otları suya atıp kaynatıp sonra tanelerini süzüp içebileceğiniz bir detoks çorbası da yapıp içebilirsiniz. Brokoli, karnabahar, ıspanak, roka, kereviz sapı, maydanoz, dereotu, fesleğen, patates, soğan, sarımsak, kırmızı biber, nane. Çok zorlanırsanız koyu yeşilliklerden kendinize güzel bir salata da yapabilirsiniz. Ancak, o zaman sindirim başlar ve arınmanız bu kadar güçlü olmaz. Bol bol su içmeyi de unutmayın tabii. Günde 3 litre yeterlidir.  Yeşil Detoksu Nerede ve Kaç Gün Yapabilirsiniz? Bu programı kolayca evinizde uygulayabileceğiniz gibi detoks merkezlerinde yoga, meditasyon, masaj, sauna/buhar, zihin detoksu ve rahatlatıcı ortam eşliğinde de yapabilirsiniz. İster kilo vermek için ister master detoks öncesi ve sonrasında, 1-3 gün boyunca ön detoks ve detoks sonrası programı olarak da yapılabilir. . İhtiyacınıza göre bu programı 1-2-4-7-21 güne kadar uygulayabilirsiniz.Yeşillerin Kralı Çim suyu (Buğday çimi) - Kanser Düşmanı Yeşil Çim suyu (buğday çimi) kanser olup doktorlar tarafından yakında öleceği söylenen Ann Vigmore (The Wheatgrass Book) tarafından keşfedilmiştir. Ann Vigmore, sağlıklı yaşam (özellikle kanser ve yaşam stili değişimi) konusunda uzmanlaşmış bir enstitü kurulmasını sağlamış: Hippocrates Health Institute (www.hippocratesinst.org). 21 günlük yaşam değişimi programında günde 2 kere çimsuyu, 3 kere de yeşil içecekler içilen bu merkezde yiyecekler %100 organik ve çiğ.  Çim suyu ne işe yarar? 

 • %70 klorofil. Bitkilerin kanı. Yeşil rengini veren madde. Moleküler yapı olarak insan kanına çok benzer. Kanın oksijen taşıma kapasitesini arttırır.

 • A,B,C,E vitaminleri var. B17 kanser hücrelerini öldürüyor.

 • Topraktan bitkiye geçebilen 102 elementten 92’sine sahip.

 • Kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum kaynağı.

 • Gaz, şişkinlik gibi sorunlarda rahatlatır.

 • Enerji verir, daha az uykuya ihtiyaç duyarsınız.

 • Sindirime yardımcı olur.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

 • Kandan ve hücrelerden toksinleri temizler. Alkalize eder, kanın pH’ını dengeler.

 • Kanın oksijen taşıma kapasitesini arttırır.

 • Kan şekerini dengeler.

 • Kırmızı kan hücrelerini arttırır. Kandaki bakterileri yok eder.

 • Antioksidan, anti-aging (yaşlanmayı geciktiriyor)

 • Kilo vermeye yardımcı olur.

Çim suyu nasıl yapılır?  Buğday çimeni tohumlarını bir gece 8-12 saat arası suda bekletin. Sonraki 16-24 saat içinde tohumları bir üzeri delikli bir kapakla kavanozda filizlendirin. Tohumu günde 3 kere ıslatın ve durulayın. Tohumu toprağa küçük bir kuyruk göründüğünde ekin. Tepsinin (bu özel bir çimlendirme tepsisidir) yarısını dolduracak şekilde ve tohumlar sık olacak şekilde.  Tepsiyi sulayın ve tohumları ilk 3 gün kurumamaları için toprak ile örtün. İlk 3 günkü büyüme sürecinde toprağı günde bir kere sabahları iyice sulayın. Akşamları da hafifçe spreyle tohumları nemlendirin. 4. günden itibaren günde bir kere güzelce sulayın. Gölgede tutun direk olarak güneş ışığına temas etmemeli. Küf ve çürüme problemlerine karşı, bir vantilatörle hava akımını 21-26 derece arasında ayarlamaya çalışın. Çimeni kenarından ikinci bir uzantı çıktığında kesebilirsiniz. Normalde 7-12 gün arasında yetişir ancak havaya göre değişebilir. Dolayısıyla çimeni kesmek için mutlaka bu uzantının çıkıp çıkmadığı takip edilmeli. Sadece bir kere biçebilirsiniz. Kesilmiş çimen buzdolabında 7 güne kadar saklanabilir. (Çim yapmak için gerekli malzemeleri www.shop.thelifeco.com adresinden temin edebilirsiniz.)


Çim suyu ne kadar içilir?  Günde 2 çay bardağını geçmeyecek şekilde sabah ve öğleden sonra 1’er çay bardağı içilebilir. (Daha fazla içilirse kusarsınız, çünkü çok güçlü olduğundan vücut absorbe edemez.) Şifa Rengi Yeşil Vücutta her çakranın (temel enerji noktaları) rengi farklıdır. Kök çakra kırmızıdır mesela. Orada bir sorun varsa kırmızı giymek, kırmızı renkli şeyler yemek, içmek iyileştiricidir. Yeşil renk ise şifa rengidir. Yeşil renkli yiyecekler yemek, içecekler içmek, yeşil renkte giyinmek, yeşilliklerle dolu bir doğada bulunmak sizi her anlamda iyileştirir.  Dolayısı ile yeşil detoks sizi iyileştirecek, yorgunluğunuzu atıp enerjinizi yerine getirecek ve kendinizi çok iyi hissedeceksiniz. Cildiniz pırıl pırıl, gözleriniz ışıl ışıl olacak.


562 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page